06 Νοε 2015

"1+1 KANEI 2... TO ΞΕΡΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!"

Η ώρα της πρόσθεσης για τους μαθητές της Α' Δημοτικού έφθασε... Με αφορμή την ενότητα, στο μάθημα των Μαθηματικών "Πρόσθεση και ανάλυση αριθμών" η Α' τάξη έφτιαξε το δικό της περίπτερο και έτσι οι μαθητές μπήκαν στον ρόλο του πωλητή και του πελάτη αγόραζοντας και πουλώντας εμπορεύματα. Για την εμπέδωση της αξίας και των σχέσεων μεταξύ των νομισμάτων δόθηκαν στα παιδιά απομιμήσεις νομισμάτων και οι μαθητές εξασκήθηκαν στην πρόσθεση και στον υπολογισμό διαφόρων ποσών. Με χαρά, γέλιο και ενθουσιασμό οι μαθητές κατάφεραν όχι μόνο να "πουλήσουν και να αγορασουν" σωστά αλλά και να μάθουν πώς και πότε χρησιμοποιώ τα νομίσματα και πώς υπολογίζω διάφορα αθροίσματα. Η χρήση απλών καθημερινών αντικειμένων και εποπτικού υλικού στη μάθηση έγινε για ακόμα μια φορα σύμμαχος και επίτιμος βοηθός των μαθητών μας και στο μάθημα των Μαθηματικών.